Home
Wprowadzenie
Programy
Inne
 

Choroby powodowane przez grzyby z królestwa Fungi, gromady Ascomycota, rzędu Dothideales, rodziny Inserta sedis, rodzaju Didymella


Słownik niezrozumiałych pojęć tutaj


Wprowadzenie

Grzyby z rodzaju Didymella tworzą pseudotecja rozrzucone i zanurzone w podłożu. Pseudotecja są kuliste do wydłużonych. Ich ściana jest zbudowana z izodiametrycznych komórek, które na zewnątrz są ciemno zabarwione. W pseudotecjach cylindryczno-buławkowate worki są rozmieszczone w palisadzie i są przedzielone nibywstawkami. Zarodniki workowe są hialinowe, podłużne lub jajowate, 2-komórkowe, nieco zwężone przy przegrodzie. Stadia konidialne tworzą pyknidia.

Najbardziej znanymi patogenami z rodzaju Didymella są:

  • Didymella applanata (stadium mitomorficzne: Phoma idaei), sprawca zamierania pędów maliny,
  • Didymella lycopersici (stadium mitomorficzne: Diplodinia lycopersici), sprawca zgorzeli podstawy łodyg i czarnej zgnilizny owoców pomidora.

 

Zamierania pędów maliny (Didymella applanata), od lewej: wczesne (1), późniejsze (2) i końcowe stadium choroby (3)

Objawy chorobowe spowodowane przez Didymell applanta występują na liściach, łuskach okrywających pąki i na pędach młodych i drugorocznych.

Warunkami sprzyjającymi występowaniu tych grzybów są ciepła i wilgotna pogoda.

Didymell applanta rozprzestrzenia się głównie przez mitospory (tworzone w piknidiach) wraz z prądami powietrza, kroplami deszczu, owadami i w trakcie ocierania się roślin chorych ze zdrowymi. Duże znaczenie w rozprzestrzenianiu zgorzeli podstawy łodyg i czarnej zgnilizny owoców pomidora mają nasiona zainfekowane przez Didymella lycopersici.

Didymella applanta zimuje głównie w postaci psedotecjum z zarodnikami stadium mejomorficznego.

Ochrona roślin przed patogenami z rodzaju Didymella obejmuje uprawę odmian odpornych, niszczenie porażonych organów i opryskiwanie roślin fungicydami zawierającymi benomyl, chlorotalonil, mankozeb i tiofanat-metylu.


Cel ćwiczenia

1.
Poznanie objawów chorobowych maliny lub jeżyny zainfekowanych przez Didymella applanata, sprawcę zamierania pędów maliny.

Materiał

Atlas chorób drzew i krzewów owocowych. Pędy maliny z objawami zamierania pędów maliny.


Ćwiczenie

1.
Na podstawie atlasu chorób drzew i krzewów owocowych oraz obserwacji dokonanych okiem nie uzbrojonym i pod mikroskopem stereoskopowym narysuj i opisz objawy chorobowe widoczne na pędach maliny porażonych przez Didymella applanata, sprawcę zamierania pędów maliny. Określ wielkość i barwę objawów chorobowych i ich umiejscowienie w zależności od stadium rozwoju choroby.

Pytania

1.
Jaka jest podstawowa różnica między grzybami tworzącymi perytecja i lokula?
2.
Co to jest pseudotecjum?